Bu soru, platformun mobil uygulamasında sorun yaşayan insanlar tarafından sıklıkla sorulur. Platforma erişimde sorunlara neden olduğu, bazen tamamen engellediği için ciddi olarak kabul edilir.

Instagram, her geçen gün kendini yenilemekte, sürekli yeni özellikler tanıtmaktadır. Bu nedenle oldukça sevilen sosyal medya ağları arasındadır. Her ne kadar gelişmiş olsa da kişiler bazı durumlarda kasma ve donma gibi sorunlar, durduruldu hataları alabilmektedir.

Bu sorunlara çözümler sık sık incelenir. "Instagram'ım donuyor, neden?" hatasının ilk nedeni cihazınızdan kaynaklanan sebepler, ikinci sebebi ise Instagram kaynaklı problemler olmasıdır. Eğer platformun kendisiyle alakalı teknik sorunların olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, diğer arkadaşlarınızla iletişime geçebilir, onlara bu soruyu sorabilirsiniz. Ancak onlarda yoksa, sadece sizde bulunuyorsa deneyebileceğiniz çözümler de vardır.

İnstagram Kasıyor

1- İnternet Bağlantısının Kontrol Edilmesi

Instagram kasma ve donma sorunu, günümüzde birçok kişi tarafından alınır. Eğer bu duruma çözüm arıyorsanız, ilk deneyebileceğiniz işlemlerden bir tanesi internet bağlantısının incelenmesidir.

Zira Instagram, bilindiği üzere internet ile çalışır. Eğer bağlantı var gibi görülüyor, ancak hatalar bulunuyorsa kasmalar, donmalar, durduruldu hataları meydana gelebilir. Dolayısıyla, wi-fi ile giriyorsanız, öncelikle modemi kontrol etmeniz gerekir.

Eğer dizüstü bilgisayardan ya da telefondan internete girmede sorun yaşıyorsanız, modem kaynaklı sorunlara işaret eder. Modemi resetlerseniz, duruma çözüm bulabilirsiniz. Instagram’a hücre veri üzerinden giriyorsanız, siz fark etmeden paketinizin sonlanması da oldukça büyük bir olasılıktır.

İnternetinizle alakalı bir sorun varsa, bu problemi çözerseniz, "Instagram neden durduruldu?" hatası çözülebilir.

2- Telefon Şebekesinin Kontrol Edilmesi

Instagram kasma ve donma sorunu, platforma hücre veri üzerinden giriyorsanız, bir diğer çözüm de telefonun şebekesinin kontrol edilmesidir. Wi-fi şebeke çekmese de internet erişimi sunabilir; ancak hücre verilerde telefonun çekmesi de gerekir.

Dolayısıyla, internetinizde hata yoksa sırada telefon şebekesini incelemek vardır. Eğer telefonun çektiği bir alana giderseniz, sorunun devam edip etmediğini görebilirsiniz. Hala sürüyorsa "Instagram donuyor ve kapanıyor" için farklı çözümleri inceleyebilirsiniz.

3- Telefonun Hafızasının Kontrol Edilmesi

Instagram kasma ve donma sorunu için bir diğer çözüm de telefonun hafızasının kontrol edilmesidir. Her uygulama gibi Instagram uygulaması da bir takım sistem gereksinimlerine sahiptir. Eğer sisteminiz düşükse, bu durum kasma ve donma gibi sorunlara neden olacaktır.

Bunun yanı sıra, hafızanız yetersizse bile uygulamanın belleği dolmuş olabilir. Bu nedenle de donma gibi problemler görülebilir. Eğer ayarlar üzerinden uygulamalar bölümüne gider, ardından da Instagram uygulamasını açarsanız, veri temizlemesi yapabilirsiniz.

Ardından Instagram'a girerek sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. "Instagram donuyor ve kapanıyor" sorunu sürüyorsa, farklı bir seçeneğe bakabilirsiniz.

4- Telefonun Güncellemelerinin Denetlenmesi

Instagram kasma ve donma sorunu alan kişilere telefonlarını da güncellemeleri önerilir. Instagram sürekli update alan bir uygulamadır. Bu nedenle telefonların işletim sistemini de güncel tutmak şarttır.

Eğer işletim sisteminiz güncel değilse, farklı sorunlar meydana gelebilir. Kasma, donma ve durduruldu hataları bunlardan yalnızca bazılarıdır. Telefonunuzu ve market uygulamanızı güncellerseniz, kısa sürede çözüm bulmanız mümkündür.

Bu işlemleri tek tek uygulamak, çözüm bulmanıza yardımcı olur. Ancak devam ediyorsa, son olarak uygulamayı kaldırarak yeniden kurabilirsiniz. Böylece sorunu çözmeniz de mümkündür. Tüm maddeleri uygulamışsanız ancak problem hala devam ediyorsa, Instagram ile iletişime geçmeniz önerilir.

Eğer platform yetkililerine yaşadığınız sorunu aktarır, denediğiniz çözümleri de belirtirseniz bir yanıt alabilirsiniz.