İnstagram hareket kısıtlaması nedir, neden olur? Sorusunun cevabı instagram kullanıcıları tarafından sık sık araştırılmaktadır.

Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olan instagram sosyal medya platformu,  kullanıcılarının sosyalleşmesini, eğlenmesini ve para kazanması avantajlarını sağlamaktadır. Milyonlarca aktif kullanıcısı olan instagram uygulamasının doğal olarak her türden ve her kesimden kullanıcısı bulunmaktadır. Bu sayede de instagram uygulamasında bütün kullanıcılar ayrım yapmadan birbirini rahatlıkla takip eder. Özellikle de ünlü isimler ve yüksek takipçili hesapların takip edilmesi daha da kolaydır. Böyle bir durumda da iyi niyetli takipçiler bulunduğu kadar kötü niyeti takipçiler de bulunmaktadır. İnstagram kullanıcıları da bu durumu kısıtlamak için de instagram hareket kısıtlama nedir, neden olur? Sorusunun cevabını araştırmaya başlarlar.

İnstagram sosyal medya platformu temel amacı olarak kullanıcıların birbirlerini takip ederek, etkileşime geçmesini sağlayarak eğlenmesini sağlamaktır. İnstagram kullanıcılarının, diğer kullanıcılarının neler yaptığını, neler yediğini veya neler kullandığını görmekten keyif almaktadır ve bunları kendi hayatına da uygulanabilir taraflarını bulmak için takip eder, bazı kullanıcılar da bu gönderilere nefret kusmak için takip ediyor olabilmektedir. Bu duruma da teknolojik dil de siber zorbalık denmektedir. instagram kullanıcıları da bu durumu engellemek için instagram hareket kısıtlama özelliğini getirmiştir.

İnstagram Hareket Kısıtlama

İnstagram Hareket Kısıtlaması Neden Olur?

İnstagram hareket kısıtlaması neden olur? Sorusunun cevabını instagram hareket kısıtlamasının nedenini anlamak isteyen kullanıcı tarafında aratılır.

İnstagram hareket kısıtlama, kullanıcılarını paylaştıkların fotoğraf ya da videolarına yorum olarak diğer kullanıcılar tarafından küfür, hakaret, taciz söylemi ya da şiddet özentisi söylemleri ve aynı söylemlerle de mesaj olarak da gönderebilmektedir. İnstagram uygulaması da kullanıcıları bu siber zorbalığa karşı korumak için hareket kısıtlaması önlemini almıştır. Bu siber zorbalık da günümüzün en büyük sorunlarından biridir. İnstagram da bu zorbalığın önüne geçmek ve müdahale etmek gerektiğini düşündüğü için de hareket kısıtlaması özelliğini getirmiştir. Bu kısıtlama ile de kullanıcıların hem yeni paylaştığı içeriklerin hem de önceden paylaştığı içeriklerde siber zorbalık yapan instagram kullanıcılarına bazı kısıtlamalar getirmiştir. İnstagram kullanıcısı da içeriklerine hakaret içeriği yorum yapan kullanıcıları doğrudan engelleyebilmektedir. Ya da instagram kullanıcısının paylaştığı içeriklerinin yorum kısmına tamamen kapatabilirsiniz.

İnstagram kısıtlama nedenleri biri instagram gönderilerinin altında reklam yapılması engellemektir. İnstagram hareket kısıtlama gibi, tiktok hareket kısıtlamada mevcuttur. Bu durumda tiktok takipçi satın al ve instagram takipçi satın al hayat kurtarmaktadır. Paylaşılan içeriklerin altına kötü yorumlar almayarak, daha güzel bir profil olmasını sağlanır. İnstagramın hareket kısıtlaması için kullandığı sloganı kullanarak da bu yeniliğin kullanıma teşvik edebilirsiniz. Ve bir bu slogan ile bir farkındalık yaratabilir ve herkes tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

İnstagram Hareket Kısıtlaması Nasıl Kullanılır?

İnstagram hareket kısıtlaması nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını da instagram hareket kısıtlamasını kullanmak isteyen kullanıcı araştırır.

İnstagram hareket kısıtlama özelliğinin temel amac;, nefret söylemlerin bulunduğu içerikleri azaltıp, instagram uygulamasının daha sağlıklı bir uygulama haline getirmeyi sağlamaktır. Bu özelliği sıklıkla fenomenler tarafından kullanılır. Bu özellik ile yorumlar artık nefret söylem ve hakaret içermemektedir ve reklam yapılmasını ortadan kaldırılmıştır. Büyük faydalar sağlayan hareket kısıtlaması kullanımı oldukça kolaydır.

İnstagram hesap kısıtlama kullanılması şu şekilde yapılmaktadır.

  • Gönderinin altına istenmeyen yorum yapan kullanıcı tıklayarak profilini görüntülenir
  • Kullanıcının profilinde restrict olarak görülen kısıtlama seçeneğini aktif hale getirilir

Hesap kısıtlama özelliği sayesinde kullanıcılar paylaştıkları içerikte hem de mesajlarda hiçbir şekilde nefret söylemi yapılamaması sağlanacaktır. Ayrıca olarak da bu özellik sayesinde instagram kullanıcısını da engellenmesine gerek kalmayacaktır. Bu hareket kısıtlamadan pişman olan instagram kullanıcısı da instagram hesap kısıtlama kaldırma işlemi yapabilir.

Sıkça arananlar;

  1. İnstagram hareket kısıtlama kaldırma
  2. İnstagram hareket kısıtlama nedir?
  3. İnstagram hareket kısıtlama uyarısı
  4. İnstagram hareket kısıtlama neden olur?
  5. İnstagram hareket kısıtlama ne zaman kalkar?
  6. İnstagram hareket kısıtlaması nasıl kaldırılır?

Önceki blog; İnstagram Güvenlik Kodu Gelmiyor

Sonraki blog; İnstagram Hashtag Nedir?