İnstagram hesabının kapatılma sebepleri nelerdir? Bu soru özellikle hesabı kapatılan kişiler tarafından sık sık sorulur. Ayrıca kısıtlama cezası alanlar da bu soruyu sıklıkla düşünür.

İnstagram, günümüzde geniş bir topluluğa hitap eder. Herkesin birbiri ile sorunsuz bir iletişim kurması, platformun başarılı şekilde kullanılması için bir takım topluluk kuralları vardır. Herkes üye olurken bunlara onay verir. Dolayısıyla uyulması şarttır.

Aksi durum kişilerin hesaplarının geçici ya da kalıcı şekilde kapatılmasına neden olur. Aynı şekilde herhangi bir cezanın kısıtlanması yönünde de işlem yapılabilir. Eğer İnstagram hesabınızın hangi nedenden dolayı kapatıldığını bilirseniz bunlara gelecek tarihlerde dikkat edebilir, böylece uzun yıllar hesabınızı kullanabilirsiniz.

İnstagram Topluluk Kuralları Neler?

İnstagram hesabının kapatılma sebepleri nelerdir? Bu soru ile topluluk kuralları yakından alakalıdır. Zira söz konusu maddelerden herhangi birini ihlal ederseniz, İnstagram hesabınızı kapatabilir ya da kısıtlama uygulayabilir.

Bunlar oldukça geniş olsa da temel olarak bazı maddeler aşağıda olduğu gibidir;

  1. Kendine zarar vermeyi yüceltilecek şey gibi göstermeme
  2. İnstagram’da bulunan diğer üyelere saygı gösterme
  3. Yasalara uyum sağlama
  4. Spam yapmama, içermeme
  5. İçerikleri geniş bir kitle için uygun sunma
  6. Kişilerin kendi çektiği ya da paylaşma hakkı bulunan fotoğrafları, videoları paylaşması

İnstagram hesabı neden kısıtlanır için bunların her biri anıttır. Ancak İnstagram topluluk kuralları sadece bunlar ile sınırlı değildir. Kişilerin dikkat etmesi gereken farklı maddeler de yer alır. Bunların hepsini incelemek, anlayarak uyum göstermek her platform üyesi için şarttır.

İnstagram Hesabının Kapatılma Sebepleri

İnstagram Hesabı Neden Kapatılır?

İnstagram hesabının kapatılma sebepleri nelerdir? İnstagram günümüzde dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılır. 7 gün 24 saat aktiftir. Bu nedenle her sosyal medya ağı gibi topluluk kuralları vardır.

Bunlara üyelerin uyum sağlamaması platformdan herkesin aldığı verimi düşürecek, birçok soruna neden olacaktır. Eğer platform herhangi bir kurala uymadığını gördüğü hesabı tespit ederse yapabileceği birkaç işlem bulunur.

Bu durumda öncelikle bir uyarı ve kısıtlama verilebilir. Eğer kişi aynı eylemleri devam ettiriyorsa kapatma yoluna gidilebilir. Ancak bu süreçlere gerek kalmadan doğrudan hesabı da silebilir. İnstagram hesabım incelemeye alındı sorunu yaşanmaması için buna özen gösterilmelidir.

İnstagram Hesabı Şikayet İle Kapatılır Mı?

İnstagram hesabının kapatılma sebepleri nelerdir? İnstagram günümüzde milyonlarca insan tarafından kullanıldığı için platformun herkesi tek tek kontrol etmesi oldukça zordur. Dolayısıyla kurallara uymayan çoğu kişi gözden kaçırılabilir.

Ancak bu duruma karşı platform şikayet etme butonlarını da sunar. Dolayısıyla herhangi bir üye, istediği kullanıcıyı İnstagram’aşikayet edebilir. Ardından incelemeler yapılarak, kısıtlama ya da hesap kapatma cezası uygulanabilir.

Eğer herhangi bir kullanıcı hesabınızı topluluk kurallarına uymamaktan ya da farklı bir nedenden ötürü şikayet ederse, İnstagram da yapacağı inceleme sonucunda bunu doğru bulursa hesabınızı kapatılabilir.

İnstagram’da Kapatılan Hesaplar Geri Alınabilir Mi?

İnstagram hesabının kapatılma sebepleri nelerdir? İnstagram hesabı kapatılan kişilerin aklına hesaplarını geri alma yöntemleri de gelmektedir. Platformda diğer üyelerin şikayeti sonucunda hesabınız kapatılabilecek olsa da, İnstagram size de itiraz etme hakkı tanır.

Eğer bir hata olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki aşamaları izleyerek bir form doldurabilirsiniz;

  1. https://help.İnstagram.com/contact/1652567838289083 linkine giriş yapın.
  2. Sayfada gördüğünüz soruyu okuyarak evet/hayır şeklinde yanıtlayın.
  3. Verdiğiniz cevaba göre boş alanları doldurun.
  4. Gönder üzerine tıklayın.

Bu dört işlemi İnstagram itiraz formu doldurulabilir. İnstagram yetkilileri ardından hesabınızı tekrar incelemeye alır. Eğer haklıysanız, bir hata oluşmuşsa hesabınız tekrar açılabilir. Ancak bunun için belirli bir süre yoktur. İşlemler bittiği zaman size bilgi verileceği için cevap alana dek beklemek önerilir.

Önceki blog; İnstagram Hesabımı Nasıl Güvene Alabilirim?

Sonraki blog; TikTok Kurucusu ByteDance Kimdir?