Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama nedir, nasıl yapılır? Noktasında hesap güvenliliğine önem gösteren kişilerin gerçekleştirmesi gereken önemli bir işlemden bahsetmek gerekir. Sosyal medya platformları, her geçen gün daha önemli mecralar haline geldiğinden burada güvenliliğe dikkat etmenin anlamı da artmaktadır. Yüksek koruma olanakları sayesinde hesabın çalınması, verilerin alınması gibi problemlerin ortadan kaldırılabilmesini sağlamak mümkündür. Instagram kimlik doğrulama uygulaması sayesinde hesabın koruması daha güçlü hale getirilebilmektedir.

Instagram uygulaması günümüzde hemen herkesin kullanmakta olduğu, günün önemli bir kısmını geçirdiği ve her gün milyonlarca paylaşımın yapıldığı bir platformdur. Uygulama sevilsin ya da sevilmesin tartışılmaz bir etki yarattığı kaçınılmaz bir gerçektir. Pek çok insan bu uygulamadan para kazanmaya başlamakta, kurumlar kendilerini bu platform üzerinden yansıtabilme imkanına sahip olmaktadır. Böylesi güçlü bir etkiyi doğru yönlendirebilmek ve korumak için ise Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği önemli bir imkan olarak kendisini göstermektedir. Hesabın korumaya alınabilmesi için oldukça etkili olan bu yöntemin nasıl kullanılacağını yazımızın devamında size anlatıyor olacağız.

İnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Adımları

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama adımları sayesinde ister bireysel kullanıcı isterse de büyük kurumlar olsun herkesin hesaplarının güvenliğini yükseltebilmesi olanaklı hale gelmektedir. Oldukça basit ve hızlı gerçekleştirilebilecek bu aşamalarla hesapların herhangi bir güvenlik tehdidi ile karşılaşması ihtimali minimuma indirilebilmektedir. Anıların paylaşıldığı bu platformda verilerin kaybedilmemesi, saklanabilmesi, çevreye yanlış bilgi yayılmasının engellenmesi gibi pek çok durum için hesap güvenliğine dikkat etmek önemlidir. Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama adımları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öncelikle uygulama açılır ve hesaba giriş sağlanır. Bunun ardından ayarlar menüsü açılır.
 • Açılan ayarlar menüsü içerisinde “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” yazısına dokunulur.
 • Doğrulama işleminin sağlanabilmesi için “Güvenlik kodu gereksin” yazısına dokunulur ve etkinleştirilmesi sağlanır. Hemen ardından “aç” yazısına dokunur.
 • Hesap sahibi olduğunun kanıtlanabilmesi için Instagram kimlik doğrulama formu içerisinden telefon numarası güvenliği gerçekleştirilir. Bunun için telefona gönderilen 6 haneli kod uygulamada belirtilen alana girilir. Böylece iki faktörlü kimlik doğrulama gerçekleştirilmiş olur.
 • Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama iptal işlemi için ise tekrardan ayarlar menüsünde iki faktörlü doğrulama seçeneğine giderek “devre dışı bırak” yazısına dokunulması gerekmektedir.

Instagram kimlik doğrulama işlemi bu şekilde basitçe tamamlanabilmektedir. Birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilen bu işlem hesap güvenliğini büyük ölçüde yükseltmektedir. İki faktörlü doğrulama işlemi sayesinde giriş yapıldığında telefona gelen güvenlik kodunu girmek gerekli olmakta böylece kodu almayan kişilerin giriş sağlamasının önüne geçilmektedir. Eğer ki instagram hesabınız kapatıldıysa, instagram hesabının kapatılma sebepleri hakkında paylaştığımız içeriği inceleyebilirsiniz.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ne İşe Yarar?

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama ne işe yarar? hususunda uygulamanın sağlamış olduğu bu güvenlik imkanının avantajlarına dikkat çekmek gerekli olmaktadır. Instagram hesabının ve aynı zamanda şifrenin korunabilir olmasına yardımcı olan bu özellik hesapların çalınmasını önleyebilmek için en etkili seçeneklerden bir tanesidir. Kişiler kullanıcı adı, mail adresi ve şifreyi bildiğinde dahi hesaba giriş yapabilmesi iki faktörlü doğrulama ile kolayca önlenmektedir. Kişiler telefona gönderilen kod olmadan hesaba giriş işlemini gerçekleştirememektedir. Tek kullanımlık kodlar ile Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yalnızca birkaç dakika boyunca kullanılabilir olan doğrulama kodları daha sonra görülüp kullanıldığında bir işe yaramamaktadır. Böylece kişilerin tamamen kendi istekleri dahilinde hesaplarına birilerinin girebilmesi, profilin tamamen korunması, hesap çalınmalarının önüne geçilmesi, hesaba giriş işleminin hızlıca ve aynı zamanda güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama hakkında en çok merak edilen konular:

 1. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma
 2. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kırma
 3. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu unuttum
 4. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama
 5. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodu gelmiyor
 6. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu unuttum hesabıma giremiyorum
 7. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama nedir
 8. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama geçme
 9. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu unuttum giriş yapamıyorum

Önceki blog: İnstagram Hesap Silme

Sonraki blog: Spamlanan Tiktok Hesabı Nasıl Anlaşılır?