İnstagram fotoğraf efektleri nedir, nasıl kullanılır? Noktasında gün geçtikçe kullanımı artan İnstagram’ın sürekli yenilenen özelliklerinden olan fotoğraf efektleri konusunun önemine dikkat çekmek gerekir. Öncelikle Snapchat uygulaması ile görülen farklı efektler zamanla pek çok farklı platformda yaygınlaşmıştır. İnstagram sürekli kendini geliştiren ve trendleri çok hızla uygulayan bir sosyal medya mecrası olarak fotoğraf efektleri konusunda da büyük bir ilerleme göstermiş durumdadır. Renk, ışık, gölgelendirme gibi ayarlarla oynanabileceği gibi yüzü değiştiren çeşitli filtrelere de erişebilme imkanı bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: İnstagram Fotoğraf Kalitesi Düşüyor

İnstagram kullanıcıları farkında olarak ya da olmayarak sürekli değişip gelişen bir platformun içerisinde yer almaktadırlar. Uygulamada sürekli çeşitlenen birçok özellik söz konusudur. Bu durum pek çok kişi tarafından İnstagram’ın uzun süredir etkisini koruyabilmesinin temel sebebi olarak gösterilmektedir. Özellikle fotoğraf ve video paylaşımı yapılan bu platformda kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleri ya da eğlenmelerini sağlayan İnstagram yüz filtreleri de bulunmaktadır.

Benzer blog: İnstagram Fotoğraf Birleştirme

Efektler sayesinde her an hoş görünebilme fırsatı veren efektler kullanılabilmekte aynı zamanda eğlenceli içerikler de oluşturulabilmektedir. Bununla beraber filtreleri en iyi şekilde kullanabilmek için yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. İnstagram efektleri kullanımı açısından dikkat edilmesi gerekenleri yazımızın devamında sizlerle paylaşıyor olacağız.

İnstagram Fotoğraf Efektleri

İnstagram Fotoğraf Efektleri Ne İşe Yarar?

İnstagram fotoğraf efektleri ne işe yarar? sorusu için verilecek yanıt açıktır. Eğer ki instagram fotoğraflarınız için, beğeni sayınız az ise; İnstagram fotoğraf beğeni satın al seçenğini kullanabilirsiniz. Fotoğraf efektleri kişilerin hoş bir görüntü elde etmeleri, eğlenceli içerik üretmeleri, anlarını daha renkli bir şekilde paylaşabilmeleri gibi oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Günümüzde hemen herkes fotoğraflarına efektler eklemekte ya da birtakım düzenlemeler yapmaktadır. Fotoğraf paylaşım sıklığının artması kişilerin daha iyi görünmeye karşı bir arzu duymalarına da neden olmaktadır.

Önemli içerik: İnstagram Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

İnstagram güzellik efektleri sayesinde kişilerin kendilerini iyi hissederek hikayeler paylaşabilmeleri, fotoğraflar ve videolar çekebilmeleri mümkün hale gelmektedir. İnstagram efektlerini kullanabilmek için şu adımları takip etmek gerekir:

 • İnstagram uygulaması açılır ve giriş işlemi sağlanır.
 • Girişin gerçekleştirilmesinin ardından ekran sola doğru kaydırılır. Fotoğraf çekme alanı böylece açılmış olur.
 • Fotoğraf çekme alanında ekranda direkt efektler çıkabileceği gibi herhangi bir sorunda ekranın orta kısmına basılı tutarak efektlerin çıkması beklenir.
 • İnstagram yüz filtreleri burada alt kısımda çıkmaktadır. Sol taraftakiler kayıtlı efektler iken sağ tarafta İnstagram’ın kendi efektleri yer almaktadır.
 • Farklı efektleri keşfedebilmek için efekt kısmını en sağa kaydırıp büyüteç işaretine tıklamak gerekir. Burada İnstagram filtre adları ile aramalar yaparak ya da önerilenlerden seçip kaydederek filtre kullanımları gerçekleştirilebilmektedir.

İlgili yazı: İnstagram Bilgisayardan Fotoğraf Yükleme

İnstagram Fotoğraf Gönderi Efektleri Nelerdir?

İnstagram fotoğraf gönderi efektleri nelerdir? Noktasında hikaye kısmında yer alan efektlerden çok daha farklı bir konudan bahsetmek gerekmektedir. Profilde fotoğraf paylaşılmak istendiğinde İnstagram tarafından sunulan bazı faydalı düzenleme gereçleri söz konusu olmaktadır. Uygulamanın ışıklandırma, renklendirme, gölgelendirme seçenekleri bunlardan bazılarıdır. Zevke bağlı olarak ve fotoğrafı doğru değerlendirerek yapılan ayarlamalar profesyonel bir görüntü oluşturmaktadır. Hesap kalitesini yükseltmek isteyen kişiler için İnstagram fotoğraf gönderi efektleri oldukça faydalıdır.

İnstagram’da gönderi paylaşımında aynı zamanda düzenleme haricinde efektler de yer almaktadır. Siyah Beyaz ve farklı renklerde efektler kullanarak İnstagram hesabını daha hoş hale getirebilmek mümkün olmaktadır. İnstagram yüz efektleri kadar değişim sağlamasa da bu efektlerin de faydalı yanları bulunmaktadır. Bazen fotoğraflar karanlık çıkabilmekte, renkleri hoşumuza gitmemekte ya da hesabın genel temasına uyumlu görünmemektedir. İşte bu noktada kullanılacak olan İnstagram efektleri büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Başka bir uygulama kullanmaya gerek olmadan hızlıca düzenleme yaparak fotoğraflar profilde paylaşılabilmektedir.

Benzer içerik: İnstagram Fotoğraf Paylaşamıyorum

İçindekiler:

 • İnstagram fotoğraf efektleri nasıl yapılır?
 • İnstagram fotoğraf efekt ayarları
 • İnstagram fotoğraf efekt yapma
 • İnstagram fotoğraf düzenleme ayarları
 • İnstagram fotoğraf düzenleme taktikleri
 • İnstagram fotoğraf düzenleme pc
 • İnstagram fotoğraf düzenleme online
 • İnstagram fotoğraf düzenleme nasıl yapılır?

Önceki blog: İnstagram IGTV Nedir?

Sonraki blog: Tiktok Jeton Satın Alamıyorum